SYNTETOS.PL

Badania rynku dla biznesu

Jak pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi?

Jeśli jesteśmy powściągliwi, zwykle wstydzimy się prezentować przed publicznością jakikolwiek projekt lub wystąpienie, zwłaszcza jeśli jest to wystąpienie nieznane. Jest to całkowicie normalne, gdyż zdarza się większości ludzi. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że trema nie może nas pokonać, musimy opanować nerwy i jesteśmy pewni, że damy świetne wystąpienie. Istnieje kilka sztuczek, które mogą pomóc nam zamaskować to zakłopotanie (nie zniknie ono z dnia na dzień, to pewne) i uzyskać nienaganną prezencję publiczną.

Ćwiczenia przed lustrem

Jedną z najczęściej stosowanych sztuczek jest przećwiczenie przed lustrem tego, co mamy do powiedzenia, tyle razy, ile potrzeba, aż będziemy pewni, że panujemy nad tym, co chcemy powiedzieć. Pomocne jest również wypowiadanie się przed znajomymi (rodziną lub przyjaciółmi), aby poznać ich opinię na temat naszego występu.

Skup się na temacie

Podczas prezentacji publicznej kolejnym sposobem na uniknięcie rozproszenia uwagi jest znalezienie stałego punktu odniesienia, na który zawsze możemy spojrzeć, gdy się zdenerwujemy. Szczególnie jeśli jest to prezentacja lub wystąpienie biznesowe – tak robią najwięksi mówcy biznesowi oraz od rozwoju osobistego (więcej na BezTajemnic.pl). I, co bardzo ważne, zapomnij o publiczności i skup się na projekcie lub wystąpieniu.

Poczucie humoru i dystans

Jeśli o czymś zapomnimy lub zdarzy się nieprzewidziany incydent, nie możemy dać się ponieść nerwom. Musimy przyjąć to w sposób naturalny i skomentować w sposób humorystyczny, aby stworzyć swobodną atmosferę i zminimalizować to, co się stało – to zawsze działa.

Postawa ciała

Z drugiej strony, musimy sprawdzić, w jakiej pozycji czujemy się najlepiej. Jeśli nerwy mają być odczuwane w postaci fizycznych objawów, takich jak drżenie nóg lub rąk, należy tego w miarę możliwości unikać. Innymi słowy, w takich przypadkach lepiej jest siedzieć, nawet na wysokim stołku, który daje wrażenie półstojącego (jak w monologach), dzięki czemu poczujemy się pewniej i zostanie to zauważone w trakcie prezentacji.