SYNTETOS.PL

Badania rynku dla biznesu

Jak robić przerwy w pracy aby uniknąć wypalenia zawodowego?

Przeciw wypaleniu zawodowemu, zmęczeniu, bólom pleców, a nawet depresji!

Nikt z nas nie jest w stanie pracować nieprzerwanie przez osiem godzin bez rozpraszania się kawą, mediami społecznościowymi i innymi społecznie akceptowanymi używkami. Możemy jednak sprawić, by przerwy były użyteczne i przynosiły efekty. Oto jak więcej odpoczywać i więcej pracować. Tak, tak, to możliwe.

Czy mogę Ci na chwilę przerwać?

Pierwsza zasada dotycząca przerw w pracy

Mówi, o tym że muszą one bezwzględnie się pojawiać w czasie naszej pracy.

Drugą zasadą jest to, że muszą być naturalne

To znaczy, że kiedy praca idzie dobrze, nie należy jej przerywać na siłę — lepiej poczekać na jakieś logiczne zakończenie i dopiero wtedy zorganizować sobie chwilę odpoczynku. Jeśli nie możesz złapać tego momentu, możesz robić zaplanowane przerwy, na przykład jedną na godzinę.

Trzecia zasada — przerwa powinna być krótka

Przerwa trwająca od pięciu do dwudziestu minut nie będzie rozpraszać uwagi, a powrót do przerwanej czynności będzie równie łatwy. Jednak długa przerwa (na przykład godzinna lub dłuższa) prawdopodobnie poważnie obniży motywację i trzeba będzie poświęcić dużo czasu na powrót do pracy.

Do czego należy wykorzystać przerwę w pracy?

Przede wszystkim powiedzmy, do czego zdecydowanie nie należy jej używać — do korzystania z sieci społecznościowych i przeglądania witryn informacyjnych. Głównym celem mini-przerwy jest umożliwienie umysłowi i ciału odpoczynku, przestawienie się na nowe tory i ponowne uruchomienie. Jednak spożywanie informacji, które zazwyczaj są naładowane negatywnymi emocjami (jak w przypadku wiadomości), z pewnością nie jest pomocne. Poza tym, surfując po portalach społecznościowych, siedzimy ciągle w tej samej pozycji przy tym samym laptopie — to mało pomocne i zupełnie nieefektywne.

Co więc mogłoby pomóc?

Trochę ćwiczeń

Kilka ćwiczeń na różne grupy mięśni, spacer po schodach na kolejne piętro i z powrotem to doskonały sposób na zresetowanie mózgu, pobudzenie krążenia i rozluźnienie zesztywniałych mięśni i stawów. Staraj się wykonywać proste ćwiczenia co najmniej trzy razy w ciągu dnia pracy — pomoże to zmniejszyć negatywne skutki siedzącego trybu życia i zachować zdrowie. Pomoże to również spojrzeć na zadania w pracy w nowy sposób.

Trochę rozciągania

Wstań od biurka i rozciągnij się, prostując plecy i ramiona — to nie tylko fizyczna przyjemność i dobry wpływ na skurczone mięśnie, ale także nowe spojrzenie na wykonywaną pracę. W końcu rozciąganie poprawia przepływ krwi, także do mózgu.

Fantazjowanie

Jest mało prawdopodobne, abyś miał szansę na porządną medytację w środku dnia pracy, ale bardzo pomocne jest oderwanie się od siebie i szczegółowe śnienie o czymś przyjemnym (np. o najbliższych wakacjach). Oprócz naładowania akumulatorów pozytywnymi emocjami, sesja fantazji uaktywni te części mózgu, które nie są zaangażowane w pracę, co z pewnością wpłynie na Twoje zdolności poznawcze.

Sen

Tak, krótka drzemka (od 5 do 25 minut) jest nie tylko przyjemna, ale i bardzo pożyteczna. Co dziwne, nawet tak krótki czas wystarczy, by „odświeżyć” mózg, a nawet mięśnie, dzięki czemu człowiek czuje się bardziej czujny, wypoczęty i kreatywny. Najważniejsza jest wygodna pozycja i dobrze wentylowane pomieszczenie. I budzik, tak na wszelki wypadek.

Więcej wpisów dotyczących pracy, biznesów i zarabiania, znajdziesz w serwisie https://www.wfirmie.pl/.