SYNTETOS.PL

Badania rynku dla biznesu

Urlop bez problemów w Polsce – przepisy i zasady, które należałoby poznać

wakacje

Wybierając urlop spędzony w Polsce warto poznać takie oto zasady oraz przepisy, aby nie sprawić sobie dodatkowych problemów i kłopotów. Oto one:

1). Bez papierosa i piwa na plaży – należy wiedzieć, że zabrania się picia piwa na plaży (chyba, że w barze). Nie wolno także palić papierosów i rzucać niedopałków. Palić możemy wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Za nieprzestrzeganie obydwu zakazów policja lub straż miejska mogą wręczyć nam mandat w kwocie do 500 zł.

2). Chodzenie po wydmach i kąpiel przy falochronie – należy wiedzieć, że wszelka obecność człowieka na wydmach szkodzi ich trwałości. Dlatego też nie wolno po nich chodzić, zbierać roślinności, biwakować czy traktować je jak przebieralnię. Grozi za to kara od 50 do 500 zł. Także nie wolno pływać ani wchodzić do morza w pobliżu falochronu. Specjalne znaki poinformują nas o odległości, w jakiej nie wolno tego robić. Może się to skończyć tragicznie, ponieważ obecne tam prądy wsteczne wciągają do morza. A za złamanie zakazu grozi mandat od 20 do 250 zł.

3). Pies (gdzie na smyczy, gdzie w kagańcu) – o konieczności prowadzenia czworonoga na smyczy lub kagańcu decydują przepisy prawa miejscowego. Gminy różnie je określają. Warto więc się z nimi zapoznać, bowiem to właśnie lokalne przepisy nakazują służbom miejskim ewentualne karanie za brak smyczy lub kagańca. Na przykład we Wrocławiu i w Krakowie psy należy wyprowadzać na smyczy w miejscach publicznych, a biegać mogą tylko na ogrodzonych wybiegach w kagańcu i pod okiem opiekuna. Natomiast o pobycie psa na plaży decydują także lokalne przepisy. Od czerwca do września w większości nadmorskich miejscowości obowiązuje zakaz wprowadzania psów na plażę strzeżoną, a za jego złamanie grożą kary pieniężne.

4). Namiot tylko w miejscach dozwolonych – należy wiedzieć, że rozbijanie obozu jest zabronione w rezerwatach przyrody i w parkach narodowych, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych. W lasach prywatnych na rozbicie namiotu musimy uzyskać zgodę właściciela. Jeżeli las należy do gminy, możemy biwakować tylko w miejscach wyznaczonych. Dowiemy się o nich w nadleśnictwie. Natomiast aby spędzić noc na plaży trzeba uzyskać zgodę na odpłatne biwakowanie w danym Urzędzie Morskim (w Gdyni, w Szczecinie lub w Słupsku). Kara za biwakowanie w miejscu niedozwolonym to kilkaset złotych.

5). Rozpalanie ogniska lub grilla na plaży i w lesie – należy wiedzieć, że ognisko na plaży możemy rozpalić tylko za zgodą dyrektora danego Urzędu Morskiego. W innym przypadku może się to skończyć wysoką grzywną. Natomiast prawo nie zabrania grillowania na plaży, ale lepiej tego nie róbmy. Bowiem wśród tłumu plażowiczów łatwo jest zakłócić spokój publiczny, a za to grozi kara do 500 zł. Lepiej skorzystać z miejsc do grillowania, są na wielu kąpieliskach (np. w Trójmieście). Rozpalanie ogniska i grillowanie jest zabronione na terenach leśnych, śródleśnych i w odległości do 100 metrów od granicy lasu. Należy wiedzieć, że ognisko lub grill możemy rozpalić tylko w miejscach wyznaczonych lub po uzyskaniu zgody nadleśniczego.

Odpowiedzi na inne zagadnienia z dziedzin prawa i policji, można przeczytać na ejastrzebie.pl.